Knihadýlko představuje a otevírá autorské knihy Pavla Čecha, se kterým se v Brně v jedné z Mateřských škol i radostně setkalo 🙂
Dobrodružství pavouka Čendy láká k přečtení všech tří dílů. Je to napínavý příběh z jednoho opuštěného starého domu, kde žije pavouček a dřevěná kukačka, začínající „harampádím“. Vypráví o starých věcech a domech, lásce ke čtení, velkém přátelství, snech, o svědomí a taky o tom, jak se může stát i to, co je na první pohled nemožné, pokud tomu věříme. Může vás inspirovat k vytváření vlastních příběhů s dětmi, nabízí otázky k zamyšlení. Je důležité a dobré dělat všechno vždy správně? A co je vlastně správné? O čem sníme? Co je to přátelství? Co je to odvaha? Apod.
Představení trvá cca 20-35 minut a je provázeno písničkou, ke které se děti mohou připojit. Během příběhu si procvičí svůj smysl pro rytmus, postřeh, paměť. Setkají se s předměty, které možná už neznají a nevědí, k čemu sloužily. Po skončení mají možnost si je v navazující dílničce prohlédnout zblízka, osahat si je, povídat si o nich – z čeho jsou vyrobené, k čemu sloužily, porovnat hmotnost, barvu. Mohou se zamyslet nad pojmy starobylý – starý, vyprávět si o svých „pokladech“, tvořit příběhy inspirované obyčejnými věcmi. Vyzkouší si rozpoznávání druhů dřeva některých stromů a pohrají si s nimi pomocí „Stromů v sáčcích“ a počítání stáří podle letokruhů. Prostřednictvím „Zahradních atlasů“ se seznámí s některými druhy ptáků, žijících v lese a pavouků, žijících doma a mohou si zkusit uplést pavučinu.
A hlavně si budou listovat v knížkách, které je svými nádhernými ilustracemi a příběhem naladí na společné čtení všech tří dílů, které jistě neschází v žádné knihovně, ani knihkupectví.
Inspirace Knihadýlkem
V Mateřské školce v Cerekvici si po Knihadýlku děti a paní učitelky radostně poradily s Čendou snad během 14 dní. Tvořily a tvořily a připravily krásné vystoupení pro rodiče 🙂