O vlkovi, který vypadl z knížky

Knížka O vlkovi, který vypadl z knížky, zde slouží nejen jako záminka k pozvání do knihovny a do světa klasických pohádek, ale také do našeho světa rozdílnosti názorů, pohledů a zažitých přesvědčení, do našeho světa „dobra a zla“.

Vlk, který vypadl z knížky, skáče z jedné knihy do druhé a hledá tu svou. Musí, jinak by ho schramstl kocour, který mezi knížkami bydlí. Jenže v knihovně, kde je nejvíc knížek na světě, to není jen tak. Proběhneme se proto s vlkem několika klasickými pohádkami – O perníkové chaloupce, O koblížkovi, O Budulínkovi, O poslušných i neposlušných kůzlátkách, Hrnečku vař!, O Otesánkovi, O červené karkulce. Při té příležitosti se budem společně zamýšlet, jak je to s dobrem a zlem v pohádkách a v našem životě. K tomu všemu nám bude nápomocna průvodní písnička, ale i TICHO, které ke Knihadýlku neodmyslitelně patří.

Tohle knihadýlko vzniklo na podněty učitelek, které si občas posteskly, že klasické pohádky už děti téměř neznají. Také jsem se setkávala s názorem, že jsou strašidelné a kruté. Mně se do nich zpočátku nechtělo, obávala jsem se, že do nich Knihadýlko nemá co nového, či jiného vnést. Nechala jsem se ale přesvědčit a postupně úplně nadchnout:-) Nestačila jsem se divit, co a jak se to tvoří. Nacházela jsem v nich poklad za pokladem, inspirace se jen řinula, pohádky jsem si moc užila a doufám, že si je užijí i děti.

I toto Knihadýlko je vhodné pro velké věkové rozpětí dětí. Nejmenší děti zaujme vizuální a zvuková složka, pro starší je tu velký prostor k zamyšlení a k tvoření.

V dílně po představení dostanou děti k dispozici větší množství knížek a prožitek z pohádek si prohloubí různými činnostmi. Mohou koblížkovi pomoci bezpečně proběhnout lesem, zkusí si nakrmit Otesánka, sestaví si perníkovou chaloupku, mohou si zahrát pohádku O červené karkulce atd…

Pro starší děti je tu velký prostor k zamyšlení a k diskuzi nad jednotlivými tématy z pohádek. Zároveň se mohou, v případě zájmu, pokusit zahrát pohádku pro ostatní.

Je to první Knihadýlko, kde si můžete program poskládat na míru. Obsahuje tři části. Hlavní představení v délce cca 4o – 45 minut, kde se děti projdou s vlkem uvedenými pohádkami, s následnou dílnou v délce 15 – 20 minut dle zájmu dětí, kde platí cena jako u všech ostatních představení – 2 700,- do 30ti dětí, od 30ti dětí 90,- Kč za dítě. Dále je možnost si přiobjednat divadýlko – pohádku O červené karkulce – cca 15 – 20 minut – 60,- Kč za dítě. Celý tento pořad umožňuje značnou variabilitu a lze ho tvarovat a kombinovat i přímo na místě na míru konkrétním skupinám tak, aby umožnil dětem statickou dobu soustředění střídat s pohybovými aktivitami. Pokud ho chcete dopřát dětem celý, celková doba trvání může být až 2 h a cena je 150,- Kč za dítě ( 4 500,- do 30ti dětí). Lze financovat z šablon.