Tukoni

Toto knihadýlko otevírá a představuje 4 autorské knihy ukrajinské výtvarnice Oksany Bula, které by vám mohly posloužit jako inspirace, pro další práci s dětmi. Trvá cca 30- 45 minut. Je složeno ze čtyř krátkých příběhů o tukoních, což jsou bytosti, které se starají o úplně všechno v přírodě, takže by se dalo říct, že mají hodně práce. Ale protože to dělají s láskou a od srdce, je to pro ně radost.

V prvním zachraňují tukoni strom zničený bouřkou a ukazují, co dovede přátelství, dobrý úmysl a spolupráce. Ve druhém uspávají zvířátka na zimu a mají starost se zubrem, který si usmyslel, že zimu prospí také, i když normálně nespí a zimu má moc rád. Ve třetím mají pro změnu plné ruce práce s medvědem, který se rozhodl, že spát nebude a užije si zimních radovánek. A ve třetím chystají na zimu stromy a celý les, který převlékají do bílého spolu s některými zvířátky a těší se na společný slavnostní den.

Příběh je jemný, laskavý a je provázen krátkými písničkami. Mezi jednotlivými částmi popíjejí tukoni tukoní čaj z tukoního čajového servisu, který byl přímo pro ně vyroben Lucií Hrbkovou, což je keramička, vytvářející nádherné „čajové bytosti“. Nevěříte? Přesvědčte se na www.cajovebytosti.cz. Vzorek Tukoního čaje na závěr děti dostanou, aby si ho mohly s paní učitelkou uvařit a ochutnat.

Po skončení knihadýlka je možno s dětmi vyzkoušet „prožitkové polštářky“, což jsou polštářky, naplněné různými přírodninami a děti si mohou procvičit zrak, čich, hmat i sluch. Mohou porovnávat velikost, hmotnost, hledat stejné apod. Za pomoci tukoňů si povídají na téma emoce, nebo mohou porovnávat a hledat stejné tvary, tvořit dvojice, trojice, pojmenovávat, případně určovat barvy, záleží na jejich a vašem zájmu a vzájemné domluvě.

Knihy si mohou děti prolistovat, blíže se s nimi seznámit. Jsou bohatě ilustrované a probouzejí a podporují v dětech zájem o čtení a knihy jako takové.