Jak si uděláme Zeměkouli Oskar a měsíční kočky

aneb O Nebi (n)a Zemi 🙂

Tohle představení je složené ze dvou částí, protože je ze dvou knížek. První část je ze země, druhá z nebe.

K tomu, abychom byli zdraví a šťastní a dobře se nám dařilo potřebujeme, aby bylo na Zemi dost čistého vzduchu a vody, pro nás pro všechny. Taky potřebujeme spoustu stromů a zvířat. A hlavně! Aby byla tráva zelená, nebe modré, louky kvetly a vše bylo dobré 🙂 Prostě aby byla naše planeta šťastná. Pak totiž můžeme být šťastní taky a to i když jsou mraky. S knihou Mileny Lukešové si trochu se Zeměkoulí pohrajeme a dozvíme se, jak se taková Země vlastně tvoří. A jak je to se Sluncem a s měsícem a s nocí a dnem a ročními obdobími a…a…a….nejlepší by bylo, kdyby tohle představení vzbudilo v dětech touhu, hledat odpovědi na své otázky nejen v knihách a encyklopediích, ale i v sobě. Prptože každá Země je ze-mě, myslím tím z každého z nás:-) Každý si totiž tvoříme v každém okamžiku svůj vlastní svět a tak stojí za to, se stále k sobě obracet a tvořit s Láskou 🙂

Hned potom se však vypravíme do Vesmíru s kocourem Oskarem. Je to dobrodružná povaha a rád skáče do výšek, protože má odtamtud výhled do všech stran. Není nad nadhled 🙂 Jenomže jednou vyskočil až na Měsíc! Zážitek to byl opravdu vesmírný, ale…..Doma je doma. Možná, že Oskar není jediný kocour, který vyskočil na měsíc, ale určitě je jediný, který se odtamtud vrátil. Jak by taky ne, vždyť na něj doma čekal nejen jeho kluk a plná miska křupavých granulí.

Nakonec s dětmi podnikneme výpravu ještě jednu. Do svého vlastního světa, do svého vlastního vesmíru, do ticha, do ne-ko-ne-čna….. A co bude dál? To už bude na každém z nás i když společně pošleme pro dobro světa pomocí letokruhu alespoň přání. Ať jsme zdraví, šťastní, máme se rádi a je nám spolu dobře na světě.

Celé představení je doprovázené písničkou, která se vám i dětem bude možná ještě hodit, možná každý den 🙂 A hlavně je předstvení podbarvené hudbou z dílny Michala Štursy a jeho nádherné Cesty zvuku https://www.facebook.com/smuzikouhrani.cz Pokud máte rádi tóny, zvuky, harmonii a netradiční, ale i tradiční hudební nástroje, na které se hraje srdcem, určitě si Michala pozvěte. Dělá krásné ucelené muzikoterapeutické programy nejen pro děti.

V hravé dílně po představení si děti prolistují encyklopedie, pohrají si s hodinami a římskými i arabskými čísly a vydají se mezi hvězdy, aby si mohly sestavovat svá vlastní souhvězdí. Taky mohou hvězdy třídit, porovnávat, počítat a prostě fantazii se meze nekladou. A jako u ostatních představení, i tady dětem zůstane pracovní list s omalovánkou, aby nezapomněli rodiče vzít do knihovny 🙂